Przygotowanie sprzętu czyli o co musi zadbać narciarz przed szaleństwem na stoku

Jeśli już masz swoje ukochane buty do biegania – nic prostszego – wkładasz na nogi i zaczynasz biec, maszerować, truchtać – do wyboru, do koloru. Wystarczą Ci nogi, zapał, odpowiednia technika, prawidłowy sposób oddychania i jesteś w raju. Narciarze mają jednak trochę trudniej.

Ich forma przyjemności wymaga od nich większego skupienia się na ekwipunku, który zapewni bezpieczeństwo na stoku i zmniejszy ryzyko urazu podczas jazdy. Sprzęt to nie tylko narty lecz również wiele innych elementów takich jak: wiązania narciarskie, buty, kije, odzież oraz inne akcesoria (gogle, okulary, kask). I wiecie co? Każda z tych rzeczy, mała czy większa jest w równym stopniu ważna i należy przyłożyć do każdej z nich jednakową wagę.

Wiązanie narciarskie i płyta

– wiązanie narciarskie ma na celu odpowiednie zespolenie buta z nartą jak również uwolnienie go z uchwytu w razie konieczności np. w sytuacji, gdy dojdzie do upadku. Pod wiązaniem zamontowana jest płyta, która może być aktywna i pasywna. Płyta, podwyższając wiązanie pozwala skuteczniej ustawić nartę na krawędzi, a tym samym łatwiej wyprowadzić ją w skręt. Jej odmiana aktywna daje dodatkowo efekt przyspieszenia narty w końcowej fazie skrętu i z tego względu wymaga od narciarza wysokich umiejętności technicznych oraz doświadczenia.

Nowoczesne wiązania mają również systemy, które tłumią drgania generowane w czasie jazdy oraz systemy, które umożliwiają gładkie i płynne wyspięcie buta narciarskiego w razie potrzeby. Różne firmy oferują różnego rodzaju wiązania, które posiadają jednak tę samą skalę, która określa wielkość niezbędną do wypięcia. Jej ustawienie zależne jest od umiejętności narciarza, masy ciała, wzrostu i wieku.

Narty

– przy ich doborze należy mieć świadomość, iż istnieją narty o różnym przeznaczeniu, w zależności od potrzeb narciarza i nie mamy tutaj na myśli podziału na narty klasyczne i karvingowe. Wyróżnia się narty o rozmaitym zastosowaniu – narty do jazdy na trasach przygotowawczych, deski, które wykorzystuje się w jeździe slalomem, przeznaczone w większym stopniu do zabawy na stoku, narty do wykonywania ewolucji i skoków, czy też typowo zawodnicze, które wymagają dużych umiejętności.

Buty narciarskie

– ich zadaniem jest ochrona nogi w kostce przed skręceniem lub złamaniem. Najważniejszym parametrem dotyczącym butów jest stopień ich twardości czyli flex index, który świadczy o tym, jak dobrze noga jest unieruchomiona w stawie skokowym. Wysoki poziom twardości jest przeznaczony dla narciarzy zaawansowanych ponieważ buty twarde wymagają wytrzymałości i przyzwyczajenia do ucisku. W butach miększych można przebywać wiele godzin bez odczuwania bólu.

Ważnym elementem związanym z wyborem butów jest liczba klamer oraz możliwość ich mikro- i makro-regulacji, która zwiększa zakres zapięcia, a tym samym staje się gwarantem lepszego dopasowania buta do stopy. Można je również dostosować biorąc pod uwagę specyfikę nóg, np. do szpotawości lub koślawości oraz do stylu jazdy.

W temacie tym warto również poruszyć kwestię wkładek do butów, które powinny zapewniać oddychanie skóry stóp i lepsze dopasowanie buta. Nowym zastosowaniem są również wkładki termoplastyczne, które za sprawą naturalnej temperatury lub specjalnych grzałek jeszcze dokładniej dopasowują się do stopy użytkownika. Warto zatem posiadać własne buty narciarskie ponieważ te wypożyczone nigdy nie będą dopasowane do stopy jak własne. Termo formowalne wkładki butów dopasowują się do stopu, w czasie zakupu powinno się spędzić w nich około 30 minut.

Odzież narciarska

– jej zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała w czasie zmiennych, a nie jednokrotnie ekstremalnych warunków atmosferycznych. Należy chronić szczególnie najwrażliwsze na utratę ciepła części ciała tj. głowę, dłonie, stopy, klatkę piersiową.. Dodajmy, iż kwestia odpowiedniej odzieży narciarskiej jest przez pasjonatów białego szaleństwa często bagatelizowana i zaniedbywana.

Dobra odzież narciarska utrzymuje możliwie stałą temperaturę i niską wilgotność przy ciele, chroni te partie ciała, których mięśnie najsilniej zaangażowane są w czasie jazdy na nartach. Poczynając od bielizny narciarskiej (oddychająca, wykonana z odpowiednich materiałów i tkanin, elastyczna, bezszwowa) po kurtkę i spodnie, które powinne być uszyte z wodoodpornych materiałów membranowych wrażliwych na przegrzanie lub niedogrzanie ciała pamiętajmy – odzież zabezpiecza nas przed wychłodzeniem, które prowadzi – w najlepszym wypadku – do przeziębień, w najgorszym – do kontuzji, którą powodują m.in. obniżenie wydolności fizycznej.

Gogle i okulary

– zapewniają ochronę oczu na dużych wysokościach często w silnym słońcu. Konieczna jest ochrona przed promieniami UV. Materiały, z których wykonane są gogle i okulary muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne i być neutralne optycznie. Mają one na celu poprawić kontrast widzenia zwłaszcza w miejscach zaciemnionych. Szkła powinny być zabezpieczone przed parowaniem i zapewniać szerokie i wyraźne pole widzenia.

Kask

– element również niedoceniany, nieodzowny dla ochrony głowy przed zadziałaniem urazu. Przy jego doborze należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni jego rozmiar, który zazwyczaj podaje się w centymetrach określających obwód głowy na wysokości czoła. Kask powinien ściśle przylegać do głowy, a zakładanie pod niego czapki jest wykluczone. Może być on również dodatkowo wyposażony w otwory wentylacyjne. Oprócz funkcji ochraniających spełnia również funkcję termiczną ponieważ zapewnia doskonałą ochronę przed wiatrem i mrozem.

Kochani narciarze! Kupując sprzęt zwracajcie uwagę na szereg ważnych parametrów, a najlepiej zasięgnijcie rady osób, które profesjonalnie zajmują się jego doborem. Ważna jest również konserwacja sprzętu narciarskiego, który należy kontrolować co najmniej raz w roku. Po co? Po to aby cieszyć się nim jak najdłużej i aby zdatny był do przynoszenia radości podczas uciech na stoku.

Oprac. na  podstawie: J. Czopik, M. Pasławka, Narciarstwo, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
Obrazek: http://www.tapeciarnia.pl/

Komentarze