Co dalej? Krok po kroku…

 

W dzisiejszym artykule – pierwszym z serii – raczy Was radami z doświadczenia swego płynącymi trener triathlonu Wojtek Mazurkiewicz. Sprawa cała – z treningiem i wszystkim, co z nim związane nie jest wcale taka łatwa, ani prostolinijna, ani krótka… Ale do dzieła – zaczynamy!

45 60 minut dookoła treningu

Co dalej? Krok po kroku…

Zakończenie sezonu, roztrenowanie, rozpoczęcie przygotowań do sezonu kolejnego, analizy, podsumowania i planowanie kolejnych kroków. Od czego jednak zacząć i co obrać za fundament (co jest obligatoryjne a co jedynie ważne trochę), must have w treningu to…?

Zacznijmy od badań diagnostycznych. Temat nie jest taki prosty jakby mogło się wydawać – bo jakie badania zrobić, gdzie i jakim kluczem dokonać ich owocnej interpretacji? Ale, ale – zanim wpadniemy w panikę – zacznijmy od tego, jak możemy podzielić rodzaje badań – najprostsze, jednak bez lekarza o danej specjalizacji ciężko się tutaj będzie obejść:

– badania laboratoryjne – element, który powinien zaliczyć każdy bez względu na staż treningowy, poziom wytrenowania, rodzaj planowanych wysiłków – zabezpiecz się i swoje zdrowie – ot, i kropka a temat ten jest o wiele szerszy, głębszy i istotniejszy niż się wydaje dlatego wrócę do niego przy kolejnym naszym, czytelniczym „spotkaniu” 🙂

13511499_1126457697413336_120612669_n

Jeśli walczysz o wynik i poprawę swoich umiejętności, chcesz poprawić swoją wydolność i ścigać się z najlepszymi… a może po prostu chcesz być coraz lepszym zawodnikiem – jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś sobie „tak” to kolejnym rodzajem niezbędnych (!) badań diagnostycznym są:

– badania „terenowe” – to one, zaraz po tych laboratoryjnych są niezwykle istotnym elementem treningu sportowego, pozwalające na ocenę psychomotoryczną oraz stan wytrenowania w danym okresie treningowym. Formę tu i teraz zbadają te właśnie – badania terenowe.

Kolejnym „testem”, który możemy zaliczyć do pewnego rodzaju badań diagnostycznych… ale o co tak naprawdę chodzi?

Test – start – zawody – wyścigi i tak dalej – tak, to też badanie diagnostyczne, który umożliwia odnalezienie odpowiedzi na wiele pytań. Zawody są odpowiedzią i podpowiedzią czy program treningowy został przygotowany i poprowadzony prawidłowo, pozwala ocenić – kolejne cechy danego zawodnika, które nie zawsze są uwidocznione na treningach. Ocenie podlega tutaj całość, a dużej próbie poddane są również predyspozycje psychiczne zawodnika.

Jeśli pozwolicie – rozłożę każdy z powyższych badań i kwestii na czynniki pierwsze, wyjaśnię ich znaczenie i uwypuklę zawiłość  – uznałem, że coś skrobnę i co więcej – na tym nie koniec – zostawiam otwartą furtkę i zapowiedź na dalsze…

bieg3

No to co? No to CDN!   

Komentarze